VOLKSWAGEN Passat Variant 1.8L Turbo 5MT (150 HP)
1997–2000
148
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 217km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4670mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1317kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |