VOLKSWAGEN Passat Variant 1.9L TDI 5MT FWD (110 HP)
1993–1997
109
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 188km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |