VOLKSWAGEN Passat Variant 2.0L 5MT FWD (136 HP)
1988–1993
134
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 578L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |