VOLKSWAGEN Passat Variant 2.0L 5MT FWD (150 HP)
1993–1997
148
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 207km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1294kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |