VOLKSWAGEN Passat Variant 2.2L 5MT AWD (120 HP)
1981–1988
118
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2226cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 184km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4540mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1228kg |
| Boot Capacity | 745L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |