VOLKSWAGEN Passat Variant 2.2L 5MT FWD (116 HP)
1981–1988
114
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2226cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 182km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4540mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1146kg |
| Boot Capacity | 745L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |