VOLKSWAGEN Passat Variant 2.5L V6 TDI AWD (163 HP)
2000–2005
161
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 222km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4700mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1582kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |