VOLKSWAGEN Passat Variant 2.5L V6 TDI FWD (180 HP)
2000–2005
177
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 223km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4700mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1684kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |