VOLKSWAGEN Passat Variant 2.8L V6 5MT AWD (193 HP)
2000–2005
190
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 232km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 15.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4680mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1537kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |