VOLKSWAGEN Passat 1.6L TDI 5MT FWD (105 HP)
2005–2010
104
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.2kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1411kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |