VOLKSWAGEN Passat 1.8L 5MT FWD (75 HP)
1993–1996
74
bhp
Power
16.3
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.3s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1177kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |