VOLKSWAGEN Passat 1.9L TDI 4MOTION 6MT AWD (130 HP)
2000–2005
128
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1749kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |