VOLKSWAGEN Passat 2.0L TDI 6AT 6MT FWD (140 HP)
2010–2014
138
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 213km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 2062mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2713mm |
| Kerb Weight | 1457kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |