VOLKSWAGEN Passat 2.0L TDI 6MT FWD (150 HP)
2019–
148
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
61.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 61.9mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 3.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2786mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 586L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/55Hr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |