VOLKSWAGEN Passat 2.3L VR5 5MT FWD (150 HP)
1996–2000
148
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2327cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 223km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 15.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |