VOLKSWAGEN Passat 2.8L V6 5MT AWD (193 HP)
2000–2005
190
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 238km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 15.3L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1499kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |