VOLKSWAGEN Passat 2.8L VR6 4AT FWD (174 HP)
1993–1996
172
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |