VOLKSWAGEN Passat 4.0L W8 6MT AWD (275 HP)
2000–2005
271
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 271bhp |
| Power | 202kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 19.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1664kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45Wr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |