VOLKSWAGEN Phaeton 3.0L V6 TDI 6AT AWD (240 HP)
2010–2016
236
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 236bhp |
| Power | 176kW |
| Torque | 499Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Width | 1902mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 2252kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |