VOLKSWAGEN Phaeton 4.2L V8 6AT AWD (335 HP)
2010–2016
330
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4172cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 330bhp |
| Power | 246kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 18.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.2L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Width | 1902mm |
| Height | 1448mm |
| Kerb Weight | 2201kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |