VOLKSWAGEN Phaeton 6.0L W12 5AT AWD (450 HP)
2010–2016
444
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
16.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.2mpg |
| Combined | 14.5L/100km |
| Urban | 21.4L/100km |
| Extra-Urban | 10.5L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Width | 1902mm |
| Height | 1448mm |
| Kerb Weight | 2359kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R18 Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |