VOLKSWAGEN Pointer 1.8
1994–1996
99
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 168km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3931mm |
| Width | 1645mm |
| Height | 1414mm |
| Wheelbase | 2468mm |
| Kerb Weight | 1061kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |