VOLKSWAGEN Polo 3 Doors 0.9L 4MT FWD (40 HP)
1975–1981
39
bhp
Power
21.2
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 895cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 39bhp |
| Power | 29.4kW |
| Torque | 61Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 21.2s |
| Top Speed | 135km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 3599mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2329mm |
| Kerb Weight | 685kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135/Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |