VOLKSWAGEN Polo 3 Doors 1.0L 4MT FWD (45 HP)
1990–1994
44
bhp
Power
20.5
s
0–100 km/h
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1043cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
| Torque | 76Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20.5s |
| Top Speed | 145km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3759mm |
| Width | 1570mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 767kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |