VOLKSWAGEN Polo 3 Doors 1.1L 4MT FWD (50 HP)
1981–1994
50
bhp
Power
15.4
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1093cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 50bhp |
| Power | 37kW |
| Torque | 76Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.4s |
| Top Speed | 146km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3660mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 695kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |