VOLKSWAGEN Polo 3 Doors 1.1L 4MT FWD (60 HP)
1975–1981
59
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1093cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 93Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 154km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 3599mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2329mm |
| Kerb Weight | 685kg |
| Boot Capacity | 218L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |