VOLKSWAGEN Polo 3 Doors 1.2L TSI 7AT FWD (90 HP)
2009–2014
89
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1129kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R 14 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |