VOLKSWAGEN Polo 3 Doors 1.3L 4MT FWD (75 HP)
1981–1994
74
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1272cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 167km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3660mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 730kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |