VOLKSWAGEN Polo 3 Doors 1.3L 5MT FWD (75 HP)
1990–1994
74
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1272cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 99Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 172km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3759mm |
| Width | 1570mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 781kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70 Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |