VOLKSWAGEN Polo 3 Doors 1.3L D 5MT FWD (45 HP)
1981–1994
44
bhp
Power
21.2
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1272cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
| Torque | 75Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 21.2s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3660mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 779kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |