VOLKSWAGEN Polo 3 Doors 1.4L 7AT FWD (85 HP)
2009–2014
84
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1104kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R 15 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |