VOLKSWAGEN Polo 3 Doors 1.4L D 5MT FWD (48 HP)
1990–1994
47
bhp
Power
19.5
s
0–100 km/h
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 47bhp |
| Power | 35kW |
| Torque | 85Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.5s |
| Top Speed | 142km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3759mm |
| Width | 1570mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 795kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |