VOLKSWAGEN Polo 3 Doors 1.4L FSI 5MT FWD (86 HP)
2001–2005
84
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 178km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3899mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1007kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |