VOLKSWAGEN Polo 3 Doors 1.4L TDI 5MT FWD (70 HP)
2005–2008
68
bhp
Power
14.6
s
0–100 km/h
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1422cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.6s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1064kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |