VOLKSWAGEN Polo 3 Doors 1.6L TDI 5MT FWD (105 HP)
2009–2014
103
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R 14 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |