VOLKSWAGEN Polo 3 Doors 1.6L TDI BlueMotion 5MT FWD (90 HP)
2009–2014
89
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
63.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 63.6mpg |
| Combined | 3.7L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |