VOLKSWAGEN Polo 3 Doors 1.9L D 5MT FWD (64 HP)
1994–1999
63
bhp
Power
15.8
s
0–100 km/h
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 63bhp |
| Power | 47kW |
| Torque | 124Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.8s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 935kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |