VOLKSWAGEN Polo 5 Doors 1.0L TSI 6MT FWD (115 HP)
2017–2021
113
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4054mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2548mm |
| Kerb Weight | 1155kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |