VOLKSWAGEN Polo 5 Doors 1.2L 5MT FWD (60 HP)
2009–2014
59
bhp
Power
16.1
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
42.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.1s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.7mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 993kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |