VOLKSWAGEN Polo 5 Doors 1.2L TDI 5MT FWD (75 HP)
2009–2014
74
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
61.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 61.9mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1132kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |