VOLKSWAGEN Polo 5 Doors 1.2L TSI 6MT FWD (105 HP)
2009–2014
103
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1102kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |