VOLKSWAGEN Polo 5 Doors 1.2L TSI Bluemotion 5MT FWD (90 HP)
2014–2017
89
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3973mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1107kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |