VOLKSWAGEN Polo 5 Doors 1.3L 5MT FWD (55 HP)
1994–1999
54
bhp
Power
16.3
s
0–100 km/h
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1296cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.3s |
| Top Speed | 156km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3721mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 875kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |