VOLKSWAGEN Polo 5 Doors 1.4L 5MT FWD (80 HP)
2005–2008
79
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 990kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |