VOLKSWAGEN Polo 5 Doors 1.4L TDI BlueMotion 5MT FWD (75 HP)
2014–2017
74
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
75.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1422cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 75.9mpg |
| Combined | 3.1L/100km |
| Urban | 4L/100km |
| Extra-Urban | 2.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3988mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |