VOLKSWAGEN Polo 5 Doors 1.4L TDI BlueMotion 7AT FWD (90 HP)
2014–2017
89
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
67.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1422cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 67.2mpg |
| Combined | 3.5L/100km |
| Urban | 3.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3988mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1232kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |