VOLKSWAGEN Polo 5 Doors 1.6L TDI 5MT FWD (80 HP)
2017–2021
79
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
63.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 79bhp |
| Power | 58.8kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 63.6mpg |
| Combined | 3.7L/100km |
| Urban | 4.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4054mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2548mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |