VOLKSWAGEN Polo BlueGT 1.4L TSI 7AT FWD (140 HP)
2013–
138
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2471mm |
| Kerb Weight | 1216kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/40 R 17 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |