VOLKSWAGEN Polo Coupe 1.3L 4MT FWD (60 HP)
1982–1990
59
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1272cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 3980mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 733kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |