VOLKSWAGEN Polo GTI 1.8L TSI BlueMotion 6MT FWD (192 HP)
2014–2017
189
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3983mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1272kg |
| Boot Capacity | 204L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215 40 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |